Skoda mea

D.I.Y. Inlocuire tobe Fabia 1

D.I.Y. Inlocuire tobe Fabia 1

Mesajde Liviu M » 15 Sep 2017, 23:35  •  [Post 1]

Skoda Fabia 1 , 2002 , 1.9 SDI

In decembrie anul trecut am cumparat tobele si de atunci ma tot incurc de ele prin micul meu atelier.
Am pregatit o rampa si am cumparat doua capre metalice de 2 tone la care am adaugat o mica adaptare pe care sa pot pune cate o placa de cauciuc tare.

Imagine

Deoarece diametrul uneia din tobe era mai mic cu 0,6 mm decat capatul celeilalte tobe si riscam ca racordul de unire sa nu etanseze/asambleze corect sau sa ajunga una din bride sa nu stranga, am cumparat o cana din inox si am facut o bucsa de compensare groasa de 0,3 mm.

Imagine

Masina, dupa urcare cu fata pe rampa a trebuit ridicata de spate cu rotile cca. 10 cm de sol, dupa care am scos roata stanga spate.
Pentru demontare a trebuit sa tai cu flexul piulitele bridei de asamblare a tobei cu toba catalitica si sa reazem provizoriu toba catalitica pe o stiva de chituci de lemn. Am taiat teava dintre tobe la aceeasi distanta ca cele noi si am scos intai toba de mijloc.
La cele trei amortizoare elasice am curatat rugina, am dat cu convertor de rugina, grund primer si spray negru.
ATENTIE ! La bride nu puneti suruburi si piulite de inox, intrucat stranse tare tind sa se gripeze.
Suruburile de montare a amortizoarelor elastice au fost date cu vopsea pe partea filetata la asamblare.
Bridele au fost sterse in interior cu vaselina cu MoS2.
Intai am montat toba de spate.

Imagine

Imagine

P.S.: Pentru un acces mai facil sub si de sub masina studiati miscarile unei rame! Succes!
Liviu M

Înapoi la D.I.Y.