Skoda mea

Pro sau contra cauciucuri de iarna ?

Reguli forum
Pe aceasta arie NU este permisa publicitatea !!!

Mesajde Daniel » 30 Oct 2017, 16:02  •  [Post 51]

Ai grija, ca la noapte vine vajul si te ia pe nepregatite, ca pe guvernanti :p !
Locul virtual de intalnire al prietenilor Skoda.
Daniel
Site Admin

Mesajde overmont » 31 Oct 2017, 16:30  •  [Post 52]

Va rog sa va prezentati cauciucurile de iarna!
overmont
Senior Member

Mesajde pritulescu » 01 Noi 2017, 16:28  •  [Post 53]

Am vazut astazi intr-un magazin niste stive de cauciucuri pentru iarna. Costau putin peste 100 lei bucata si scria pe afisul de pret ca sant resapate. Cand am vazut anuntul, parca am primit o injuratura si am vrut sa ma indepartez dar m-a atras profilul. Parea ca sant cauciucuri de vara dar de ploaie, avand pe mijlocul benzii de rulare o portiune destul de lata neteda. Apropiindu-ma am vazut ca sant fabricate in Germania si ma gandeam: "oare se preteaza si nemtii la asa ceva?" Si imediat mi-a venit un alt gand: "ce inseamna cu adevarat cauciuc resapat?" Eu stiu doar din auzite ca este ceva nasol si am vazut pe sosea cateva chestii din cauciuc ca niste mansoane si cred ca erau adausurile de la cauciucurile resapate care din diferite cause s-au desprins.
Daca stie cineva procesul de resapare si de unde sant luate anvelopele pentru resapare, sa-mi spuna si mie.
pritulescu
VIP Member

Mesajde lucian.1950 » 03 Noi 2017, 12:11  •  [Post 54]

Cauciucurile resapate, mai ales la masinile noastre nu trebuie sa te sperie mult.
Ce vedem noi pe asfalt sunt de la cauciucurile de auto mari si grele, unde sarcinile sunt mult mai mari ca la noi si cauciucurile se infierbinta des si mult.
Acum realitatea este ca in primii doi ani nu sunt diferente intre resapate si noi, abia dupa se vad diferente mai ales daca soferul a tras de ele rau ( mers sportiv, liniute, etc)
Am vazut si eu cauciucurile din supermarketuri si mi-au placut, au profil frumos, mai ales pentru zapada.
Cum cauciucurile mele de iarna sunt relativ noi nu am luat, ca altfel as fi fost tentat sa iau, fiindca la pretul asta pentru trei ani cit cred ca ar merge ar merita luate.
Acum daca din patru se intimpla ceva cu unu, defect ascuns asta, tine numai de norocul fiecaruia...

Am uitat, resaparea inseamna :
- se frezeaza cauciucul pina la sarme
- se reface profilul de rulare identic cu cauciucurile noi, in aceleasi prese de vulcanizat, cu aceleasi materiale.
Cit despre de unde le iau, colecteaza si ei cauciucuri uzate, fac o selectie si care se preteaza, le resapeaza.
lucian.1950
Moderator Global

Mesajde Daniel » 03 Noi 2017, 12:35  •  [Post 55]

Locul virtual de intalnire al prietenilor Skoda.
Daniel
Site Admin

Mesajde pritulescu » 03 Noi 2017, 14:39  •  [Post 56]

Am citit postul lui Lucian şi am văzut filmuleţul ataşat de Daniel. Din filmuleţ am remarcat şi am fost impresionat de curaţenia din acele hale de producţie, în spitalele noastre este mult mai multă mizerie. Dar să lăsăm aceste divagaţii şi să ne ocupăm de subiectul acestui post.
Eu am schimbat cauciucurile de pe maşină după 6 ani fiindu-mi frică că, îmbătrânind, se poate întâmpla o dezumfare rapidă sau explozie exact când ai nevoie mai multă de toate calităţile cauciucului, în curbe sau în frânări accentuate. Banda de rulare fiind foarte groasă şi în cazul meu uzura era abia la jumătate, frică mi-a fost de părţile laterale care sânt mult mai subţiri, să nu apară crăpături acolo şi, de zona unde se etanşează cauciucul pe jantă.
Dacă se introduc cauciucuri în exploatare, care au lateralele şi partea de etanşare cu janta, vechi, înseamnă că frica mea nu are suport tehnic şi am schimbat, ca fraierul, cauciucurile mai devreme cu 3-4 ani.
Înseamnă că recomandarea de a schimba cauciucurile la 6 ani de la fabricaţie se face numai pentru că îmbătrânind, cauciucul nu mai are aderenţa pentru care a fost proiectat. Dar cum am mai spus în posturile anterioare, eu nu particip la raliuri şi aceste cauciucuri pe care le am acum le voi schimba peste 10 ani dacă îmi permite uzura.
PS. Sunt foarte mulţumit de noile cauciucuri cu toate că sunt din Polonia. Au aderenţă mai bună şi sunt mai silenţioase decât cele din Franţa. Să vedem cum se comportă pe zăpadă şi la vară pe temperaturi de 50-60 grade la nivelul şoselei.
pritulescu
VIP Member

Mesajde T. Carmen » 04 Noi 2017, 18:50  •  [Post 57]

Pro. Dar noi.
Retread tires? No way.
T. Carmen
Profi Members

Anterior

Înapoi la Roti, jante, cauciucuri