Skoda mea

Pro sau contra cauciucuri de iarna ?

Reguli forum
Pe aceasta arie NU este permisa publicitatea !!!

Mesajde pritulescu » 20 Sep 2017, 11:31  •  [Post 41]

Am cautat anvelope pe net si la toate ofertele gasite, tara producatoare este Polonia. Am dat telefon la firma de unde am cumparat cauciucurile vechi si mi-au spus ca nu au in deposit marfa si trebuie sa faca comanda si abia cand le vor primi vor sti ce tara le-a produs. Am optat pentru aceasta firma gandindu-ma ca daca le comanda acum, le voi primi abia scoase din cuptor. Ieri am primit cauciucurile, au costat 226 lei bucata, sant fabricate in saptamana a noua 2017 in Polonia si au profilul striatiilor putin schimbat. Asa ca logica mea nu a fost valabila si cauciucurile sant vechi de o jumatate de an. Am fost imediat la service si contra sumei de 190 lei am schimbat toate cele cinci cauciucuri, le-am echilibrat si pentru ca cele vechi aveau o uzura putin mai accentuata pe exterior am facut si o verificare a geometriei masinii si reglajul unghiului de fuga.
Prima impresie avuta dupa ce am plecat din service a vost ca masina pluteste si nu mai face zgomot la rulare. Sunt foarte curios sa vad cum se comporta la drum lung, viteze mai mari si mai ales in timp.
pritulescu
VIP Member

Mesajde JurasikMan » 26 Sep 2017, 19:46  •  [Post 42]

Hai nea' Pritulescule ,te-ai dat la gume de iarna deja ? Mai vine canicula .
JurasikMan
VIP Member

Mesajde pritulescu » 04 Oct 2017, 13:30  •  [Post 43]

Nu am gume de iarna pentru ca nu renteaza pentru mine. Cand s-a dat legea sa echipam masinile obligatoriu cu cauciucuri de iarna, eu am facut un mic calcul in care am luat in considerare in prima faza trei elemente:
- rulajul meu pe intregul an (40-45000 Km);
- viteza maxima cu care circul (100 Km/h si foarte rar pe portuni foarte drepte 120-130 Km/h);
- timpul de imbatranire al cauciucului (10 ani).
Din acest calcul am dedus ca pot incalta cauciucuri toate sezoanele, chiar daca sunt mai moi nu apuc sa le tocesc pana trebuie sa le schimb din cauza imbatranirii, iar pentru faptul ca scade putin aderenta pe timpul verii din cauza compozitiei mai moi a cauciucului, mi-am propus sa nu particip la raliuri. Asa ca am ajuns la concluzia ca in procent de aproximativ 80% merita sa cumpar acest tip de cauciucuri.
Apoi am mai facut un calcul luand in considerare alti trei factori:
- costul a 8 sau 9 cauciucuri odata la 10 ani (cat este termenul de imbatranire a anvelopelor);
- costul schimbului de roti de doua ori pe an;
- costul de depozitare al rotilor pe tot timpul anului (eu nu am unde sa le depozitez).
In urma acestui asa zis calcul am ajuns la concluzia ca merita 99% sa echipez masina cu cauciucuri allseson dar de buna calitate si m-am oprit la marca Goodyear.
Primele cauciucuri au fost de fabricatie frantuzeasca si am fost multumit de ele numai ca toata lumea cu care am vorbit mi-a recomandat sa le schimb la 6 ani pentru a nu avea neplaceri. Am cautat si eu pe net si am gasit ca cercetatorii englezi au ajuns la concluzia ca vechimea unui pneu nu trebuie sa fie mai mare de 6 ani. Am schimbat si eu cauciucurile la 6 ani cu toate ca uzura era aproape de jumate si am pus tot Goodyear dar poloneze, care au un zgomot la rulare pe care nu-l aud din masina cand am geamurile inchise si parca au o aderenta mai buna decat cele franceze.
pritulescu
VIP Member

Mesajde Daniel » 04 Oct 2017, 14:04  •  [Post 44]

Faci 40 - 45.000 km/an :-o ?
Sau ti-a scapat un zero in plus?
Locul virtual de intalnire al prietenilor Skoda.
Daniel
Site Admin

Mesajde pritulescu » 04 Oct 2017, 19:03  •  [Post 45]

Da, am vrut sa ma dau si eu rotund, cand spun oamenilor ca masina are aproape 10 ani si ca bordul arata doar aproximativ 48.000 Km parcursi, se uita la mine cu neincredere si pleaca fara sa mai spuna nimic, schimba subit subiectul discutiei. Ba unul m-a intrebat cu cat am dat inregistatorul inapoi si cum am procedat.
Da, am vrut sa scriu 4-4.500 km.
pritulescu
VIP Member

Mesajde Daniel » 04 Oct 2017, 19:24  •  [Post 46]

Banuiam eu ca nu esti mai plimbaret decat mine :p .
A mea face 10 ani in decembrie si am 118.000 la bord. Nici pe mine nu prea ma crede lumea ca sunt reali.
Locul virtual de intalnire al prietenilor Skoda.
Daniel
Site Admin

Mesajde MAK » 05 Oct 2017, 08:46  •  [Post 47]

Eu ce sa mai zic cu a mea ce are 75.000 km. In ianuarie 2018 face 10 ani. La revanzare as putea oare sa dau km inainte?
Legat de cauciucuri, am Debica Frigo 2 din 2011. Desi nu-s tocite, in maxim doi ani ar trebui inlocuite.
Skoda Turbo
MAK
Senior Member

Mesajde overmont » 06 Oct 2017, 16:25  •  [Post 48]

La al 7-lea an cu cauciucuri de iarna Tigar - foarte bune - si inca mai au carnita :D .
overmont
Senior Member

Anterior

Înapoi la Roti, jante, cauciucuri