Skoda mea

Reglementari I.T.P.

Reguli forum
Pe aceasta arie NU este permisa publicitatea !!!

Reglementari I.T.P.

Mesajde Ancuta » 29 Mar 2013, 15:12  •  [Post 41]

In ce cazuri o masina nu trece ITP-ul, legal?
Daca exista defecte majore. Defectele gasite la o masina se incadreaza ca fiind majore si minore. Lista este lunga, dar vom enumera cateva cazuri mai des intalnite de defecte majore, ce duc automat la respingerea masinii:
- seriile de motor/caroserie nu corespund cu cele din acte
- probleme la sistemul de franare (scurgeri, lipsa presiune, frana slaba, frana inegala, etc.)
- probleme la directie (joc, scurgeri, etc.)
- probleme la vizibilitate (parbriz fisurat, stergatoare nefunctionale, folie auto neautorizata, etc.)
- lumini principale nefunctionale (faruri, stopuri, frana)
- rugina cu profunzime la caroserie sau la elementele mecanice
- probleme la articulatii si suspensii (joc, scurgeri, uzura mare, etc.)
- lipsa triunghi reflectorizant, extinctor, trusa medicala
- nerespectarea normelor de poluare
Depinde foarte mult de locul unde faci inspectia periodica ... se poate sa se lege, se poate sa nu se lege, desi prevazut in lege este sa nu ai alte dotari suplimentare in afara de ce are masina din fabrica (acestea fiind lumini neomologate).
Ancuta
VIP Member

Reglementari I.T.P.

Mesajde stefan » 29 Mar 2013, 18:36  •  [Post 42]

Bine, multumesc mult!
Fabia elegance combi 1.4 MPI 2002
stefan

Reglementari I.T.P.

Mesajde Roberto » 29 Mar 2013, 20:21  •  [Post 43]

Daca macar jumatate dintre cauzele specificate de catre Ancuta ar fi respectate cu strictete, situatia pe sosele ar deveni mai OK.
Roberto

Reglementari I.T.P.

Mesajde mariusvrajitoru » 29 Mar 2013, 21:41  •  [Post 44]

Aici in UK este nebunie ...
Iti verifica masina de la A-Z, daca ai cea mai mica neregula (nici prin cap nu iti poate trece ce poate sa iti verifice) la masina esti expediat acasa ca sa o remediezi (un ex. mic, faca ai parbrizul fisurat/spart nici 2 mm, trebuie sa fie impecabil). Aici inspectia tehnica se face o data la un an de zile. Imediat te prinde in trafic politia daca nu ai inspectia si asigurarea la masina. De exemplu, fiecare masina de politie este dotata cu o camera de filmare si un minicomputer de bord in care ii apare daca masina respectiva are sau nu are asigurate si inspectie tehnica MOT. Aici nu poti face asigurare la masina daca nu ai MOT sau invers ...
Si asigurarea si MOT sunt inscrise intr-o baza de date a politiei la fiecare masina, si astfel le este mai usor lor sa te verifice. Daca esti tras pe dreapta, pardon stanga la ei si ai probleme, imediat ramai fara masina, ei nu stau la discutii cu tine (si daca protestezi, degeaba ... pe scurt, te iei cu ei in gura si ii agresezi verbal asa cum face tot romanul, risti sa iti petreci si o noapte in arest ).
Aici, noaptea in arest este cea mai buna cale de aplanare a unei situatii dintre un politist si sa zicem infractorul din zilele noastre, indiferent de circumstante. Aici, politia este chiar isi face treaba, si daca cetateanului nu ii convine cand este oprit pe strada din diverse motive (sa nu exageram acum) si incepe sa il injure pe nenea polisit sau in public, risca sa isi petreaca o noapte in arest.
Skoda Fabia,AQW, 50Kw 1.4MPi
Mintea nu este un vas care trebuie umplut, ci un foc care trebuie aprins.
mariusvrajitoru
Senior Member

Reglementari I.T.P.

Mesajde Ancuta » 10 Apr 2013, 11:50  •  [Post 45]

Da, fiindca acolo la tine, politistul are respect, presupun ca nu are 150 kg, si probabil face diferite programe, antrenamente, si cel mai probabil politistul este urmat fiindca nu va face niste greseli de trafic enorme ... asa ca la noi :(.
Si sa nu ma abat de la subiect, ITP-ul este facut asa ... ca la noi :D si ne bucuram cand nu ne mai intoarce nenea de la inspectie #:-s.
Ancuta
VIP Member

Reglementari I.T.P.

Mesajde Daniel » 15 Aug 2013, 21:57  •  [Post 46]

Astazi am facut ITP-ul care imi expira pe 19.08.2013. La singura statie ITP unde am gasit deschis din motiv de patron adventist, care are o problema in a munci doar sambata, nu si de Sf. Maria de joi :D .
Tin sa precizez ca n-am avut nici un fel de pila, cunostinta sau relatie acolo. Am nimerit din intamplare, fara sa cunosc pe cineva, ghidat de un portar de la o alta statie ITP, unde toata lumea era libera ("Mergeti la ... poate gasiti pe cineva acolo, ca ala e adventist").
S-au verificat documentele (carte, talon, asigurare si buletin), VIN-ul, noxele si presiunea de ulei, franele pe ambele axe, luminile si s-au facut poze. Totul OK.
Nu mi s-a cerut trusa medicala, stingator si triunghiuri, desi le aveam si erau in termenul de valabilitate.
Nu s-a bagat nimeni sub masina.
Pret = 100 lei cu bon fiscal, la care am mai adaugat (din proprie initiatava, fara sa imi ceara sau sa imi sugereze cineva) inca 10 lei "de un suc".
Locul virtual de intalnire al prietenilor Skoda.
Daniel
Site Admin

Reglementari I.T.P.

Mesajde Doragon » 16 Aug 2013, 00:10  •  [Post 47]

Mie ultima oara la ITP nu imi gasea seria motor si m-a intrebat daca nu l-am schimbat la cum arata pe afara masina :)). Oricum, a fost totul OK, asta s-a intamplat anul trecut. Acum nu stiu daca pot sa mai intru pe rampa :ymblushing:.
Fabia combi 1.2 htp 2004 ambience, probabil argintie :D
Doragon
Profi Members

Anterior

Înapoi la I.T.P.