Skoda mea

Rog recomandare service motor pentru Skoda Superb 1.8T

Reguli forum
Pe aceasta arie NU este permisa publicitatea !!!

Mesajde Hafrentz » 24 Sep 2016, 14:41  •  [Post 1]

Iata si prima mea postare pe forum. Am cumparat recent o Skoda Superb 2003 cu motor de 1.8T. Sunt extrem de multumit de masina, dar au inceput sa apara si problemele.

Va scriu cu rugamintea de a imi recomanda un service/mecanic serios si in special profesionist, daca exista, specializat in motoarele 1.8T.

Masina scoate fum alb, dupa ce motorul este cald si numai la relanti. A avut parte de 2 diagnosticari in incercarea de a gasi cauza. Compresia motorului a iesit OK, presiunea in turbina tot OK, doar o eroare de comunicare cu sonda lambda 1. Am schimbat sonda, dar problema nu s-a rezolvat. Cautand si citind destul de mult pe forum, coroborat cu parerile auzite de la diversi mecanici sunt convins ca este vorba de garnitura de chiuloasa impreuna cu simeringurile de supape.

Astfel, caut un service sau un mecanic care sa stie ce face si cu se mananca desfacerea unui motor si punerea lui la loc impreuna cu schimbarea pieselor problema. Pun mai mult accent pe calitatea lucrarii decat pe pret.

Astept cu interes recomandarile voastre. Multumesc.
Hafrentz

Mesajde pritulescu » 30 Sep 2016, 20:02  •  [Post 2]

Este foarte adevarat ca in momentul in care in unul dintre cilindri patrunde lichid de racire apare pe teava de esapament fum alb, iar in acest caz pe cilindrul respective nu mai ai compresie buna.
In cazul in care ai probleme cu semeringurile de la supape, singurul inconvenient de care am auzit este inegrirea accentuata a uleiului din carter.
pritulescu
VIP Member

Mesajde tataieee » 31 Oct 2016, 21:15  •  [Post 3]

Te salut,
Iti recomand Drift Serv, ii gasesti pe Șoseaua Viilor 52 :) mergi cu incredere.
www.clubtech.ro
Respectă şi vei fi respectat !
Nu contează cine sunt , important e că sunt.
tataieee
Senior Member

Înapoi la Service