Skoda mea

Extra consum Skoda roomster.

Autoutilitare Skoda

Mesajde Adyfilimon » 21 Oct 2017, 13:21  •  [Post 1]

Buna ziua tuturor!
De 3 ani sunt posesorul unei Skoda roomster din 2007, benzina 1.6 si cutie automată aysin.
De mai bine de 2 ani am martorul motor aprins in bord si tot cam de atunci mi-a crescut consumul de la 5% la 12% fie ca e oras sau exterior.
Am fost la N service-uri si diagnoza mi-a spus ca este devina amestecul de gaze dar niciunul nu sa bagat sa remedieze problema.
Am schimbat pompa de benzina cu filtre cu tot, am curatat si spalat rezervorul, schimbat sonda lambda numai pe original, si nimic. Aceleasi simptome.
De curand am testat injectoarele la automat. 3 dintre ele stropesc (pisa cum se spune) al 4-lea pulverizează.
Acum sunt in cautare de injectoare.
O alta problema este ca anul trecut ajungeam si la 190 km/h, acum de la 140 am pedala la fund si abia trag de ea sa prnda mai mult in linie dreapta si asta in viteza a 5-a, ca pe a 6-a nu o mai vrea decat daca dau pe manual.
Motorul parca nu mai are vlaga, desi demaraj am chiar si cu derapaje.
Ce ma sfatuiti?
Adyfilimon

Mesajde T. Carmen » 22 Oct 2017, 16:20  •  [Post 2]

Inlocuieste injectoarele, sterge toate erorile inregistrate pe module. In momentul cand martorul MIL se va aprinde, diagnoza, postezi erorile asa cum apar ele pe VCDS.
T. Carmen
Profi Members

Mesajde Adyfilimon » 23 Oct 2017, 08:10  •  [Post 3]

Multumesc!
Am fost cu masina la un service ce se ocupa de prepararea motoarelor pentru curse, drift-uri si alte cele.
Mi-a spus ca nu injectoarele cauzeaza consumul asta exagerat, ci ca ar fi alte 3 probleme dupa cum spune diagnoza.
Sonda lambda, un senzor pe la admisie si inca o chestie.
Sincer nu am retinut exact tot ce mi-a spus omul, dar il cred.
Astazi il sun pentru programare si va voi tine la curent cu detaliile.
Multumesc inca odata!
Adyfilimon

Mesajde pritulescu » 23 Oct 2017, 13:17  •  [Post 4]

Injectoarele nu se pot curate? Nu exista niciun aditiv care pus in benzina sa elimine depunerile de pe jiglerele, duze si ajutajele injectoarelor?
pritulescu
VIP Member

Mesajde Adyfilimon » 26 Oct 2017, 11:24  •  [Post 5]

Am fost la 3 curatatorii si mi-au spus ca in timpul curatarii, injectoarele se pot defecta mai tare. Deci nu garanteaza avsolut nimic si ca e pe raspunderea mea.
Mi-am luat gandul.
Astept sa ma programeze tipul de care va vorbeam mai sus sa mi-o scotoceasca.
Adyfilimon

Mesajde Adyfilimon » 26 Oct 2017, 11:27  •  [Post 6]

V-as pune poze cu bordul dar nu stiu cum sa le atasez. Sa vedeti minunatie de consum.
Parca as acea 400 cp :)) :)) :))
Adyfilimon

Mesajde pritulescu » 26 Oct 2017, 17:46  •  [Post 7]

Deschide urmatoarea adresa:

http://tinypic.com/index.php

Vei vedea o pagina cu mai multe butoane si vei da clic pe “Rasfoire”.
In urma clicului se va deschide o fereastra explorer a computerului tau din care navigand iti selectezi poza dorita si apesi butonul “deschidere”. Fereastra se va inchde si in stanga butonului Rasfoire va apare adresa pozei selectate.
Te uiti mai jos de buton si vezi sa fie bifat cerculetul cu “image” si daca s-a rezolvat sau era rezolvata aceasta treaba, apasati sageata de la “Reziste:” si selecteaza “15 inci Screen (800X600)” si apoi dai clic pe butonul “UMPLOAD NOW!”
Va apare o ferestruica cu un dreptunghi negru sub care este un dreptunghi mic si alb in care vei scrie mot-a-mot ce va apare scris cu alb in dreptunghiul negru apoi apesi iar “UMPLOAD NOW!” Daca ai scris bine si este acceptat va apare dupa un timp de asteptare de 20-30 secunde o pagina care va avea in dreapta poza selectata iar in partea stanga una sub alta in dreptunghiuri galbene niste adrese. O copiezi pe a doua din dreptul “IMG Code for Forums & Message Boards” si o inserezi pe pagina de raspuns de la SkodaMea. Cand vei da trimite, in locul adresei va apare poza.
Atentie! Dupa ce copiezi din chenarul negru acea parola, la urmatoarea poza nu se mai cere asa ceva.
Dupa ce s-a copiat adresa, se da clic pe butonul UPLOAD MORE“ si apare prima pagina pentru selectarea urmatoarei poze.
pritulescu
VIP Member

Mesajde T. Carmen » 27 Oct 2017, 21:05  •  [Post 8]

Sonda lambda, MAP, iar ,,chestia", probabil ceva legat de clapeta de acceleratie.
Sonda lambda a fost inlocuita. Asa ai mentionat.
Ai inlocuit S1 sau S2?
T. Carmen
Profi Members

Mesajde Adyfilimon » 01 Noi 2017, 09:37  •  [Post 9]

T. Carmen, am inlocuit sonda lambda dar nu stiu ce este S1 S2, nu ma pricep la motoare/masini decat sa le conduc.
De asemenea, am schimbat pompa de benzina, filtrul si sorbul si tot ce este pe la rezervor si are legatura cu pompa de benzina.
Tipul care mi-a promis ca imi face masina tot ma pasuieste. A zis ceva de genul ca motorul primeste prea multa benzina. Nu stiu ce sa va zic mai mult.
Comandasem injectoarele second hand, ca nu-mi permit sa le iau noi. 12 milioane mi-au cerut pe 4 bucati fara rampa injectoarelor. Pe aia au mai cerut 2 milioane.
Tipul care zice ca-mi face masina mi-a zis sa anulez comanda, ca nu injectoarele sunt de vina si ca alta e problema.
Astept acum saptamana viitoare sa vad daca ma programeaza sau merg la altcineva care se ocupă de tunare motoare si alte cele.
Pozele cu consumul din bord le-am sters, dar nu mi-e greu sa fac altele, ca tot consumul ala il am. Azi daca plec cu masina, fac poze iar si o sa urmez pasul de mai sus.
Multumesc de ajutor!

L.E. Cred ca am reusit cu pozele:

Imagine

Imagine

Imagine
Adyfilimon

Înapoi la ROOMSTER, PRACTIC SI ALTELE